Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kamień półszlachetny oraz ozdobny

Kamienie półszlachetne i ozdobne

Kamienie ozdobne inaczej nazywane są kamieniami dekoracyjnymi. Kamienie tego rodzaju są minerałami oraz skałami, które powstały w naturalnych warunkach przyrodniczych. Kamienie dekoracyjne charakteryzują się trwałymi cechami fizycznymi. W momencie kiedy minerały podda się wypolerowaniu albo oszlifowaniu, kamienie te zyskują właściwości zdobnicze i są wykorzystywane w świecie jubilerskim. Tak więc takie pojęcie jak „kamienie półszlachetne” określa wszystkie kamienie o właściwościach zdobniczych. Określenie to również odnosi się do tak zwanych minerałów kamieniopodobnych. Pojawia się jednak wiele zdań na temat tego, że minerały kamieniopodobne to takie kamienie, którym została przypisana mała wartość (mniejsza niż w przypadku kamieni półszlachetnych). Bardzo wiele osób stosuje określenie „kamienie dekoracyjne” jako synonim kamieni półszlachetnych. Tak naprawdę nie istnieje konkretne rozgraniczenie kamieni mniej albo bardziej wartościowych. Granice te ciągle się zacierają i w rzeczywistości nie można nic w tej kwestii powiedzieć na pewno. Dlatego najczęściej mówi się ogólnie o kamieniach dekoracyjnych oraz kamieniach półszlachetnych, stosując te określenia zamiennie.

Do kamieni ozdobnych zaliczamy między innymi minerały nieprzezroczyste takie jak nefryt i jadeit, lazuryt czy niektóre odmiany skaleni. Kamienie dekoracyjne to także serpentyn, agalmatolit, onyks, fluoryt, alabaster, marmur czy porfir. Bardzo znane kamienie ozdobne to bursztyn oraz szafir. Ten pierwszy wykorzystywany jest nie tylko do produkcji bursztynowej biżuterii. Z bursztynu można bowiem wykonać… nalewkę!

Kamienie dekoracyjne noszą w sobie cechy kamieni półszlachetnych. Kamienie półszlachetne najczęściej wymieniane to np. kwarc naturalny, kwarc lodowy czy kwarc dymny. Ten pierwszy to naturalny kamień półszlachetny, który potocznie nazywany jest kryształem górskim. To kamień charakteryzujący się idealną przejrzystością.  Kwarc lodowy  to naturalny kamień półszlachetny, który jest minerałem pochodzącym z kryształów górskich. To kamień posiadający bardzo dobrą przejrzystość, dzięki czemu zyskuje atrakcyjny wygląd, a przecież dziedzina taka jak jubilerstwo właśnie to ceni sobie najbardziej.