Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Koralowa biżuteria dla pań

Wyroby jubilerskie z koralami

Korale – nazwa ta kojarzy się wszystkim z biżuterią. Równie często wiele osób ma skojarzenia z… piosenką zespołu Brathanki, która dotyczyła czerwonych korali, „czerwonych niczym wino”. Tak naprawdę koral to szkielety węglanowe koralowców. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy organizmów morskich, które znajdują się w morzach w strefie ciepłej i gorącej. Gdy korale znajdują się w stanie surowym, ich kawałki są matowe. Po wypolerowaniu nabywają szklistego połysku. Naturalne korale charakteryzują się bardzo wysoką odpornością m.in. na wysoką temperaturę, kwasy oraz gorące kąpiele. Barwa korali może z czasem ulec wyblaknięciu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przywrócenie barwy jest bardzo proste – wystarczy zanurzyć korale w wodzie utlenionej.

Dzisiaj wyróżniamy bardzo wiele odmian korali. Za podstawę klasyfikacji uznaje się kolor korali oraz miejsce ich występowania. Np. mieszkańcy Włoch wyróżniają dziewięć grup korali (według koloru). Są to korale białe, korale białe w różowe plamki, korale krwiste, korale bladoróżowe, korale czerwone, korale ciemnoczerwone oraz korale granatowe. Korale sprzedawane są przede wszystkim we Włoszech, w okolicach Neapolu, w miejscowości Torre del Greco. To właśnie w tym miejscu obrabianych jest ponad siedemdziesiąt procent korali, które wyławia się na całym świecie.

Zastosowanie korali w świecie jubilerskim jest bardzo szerokie. Najbardziej liczy się tutaj koral szlachetny, który posiada bardzo żywy, intensywny czerwony kolor. Znajdziemy także korale innych odmian, które także cieszą się zainteresowaniem w dziedzinie wyrabiania biżuterii. Korale białe, różowe oraz białe w różowe plamki służą między innymi do wyrobu koralików, które są podstawą w naszyjnikach czy bransoletkach. Koral wykorzystywany jest także bardzo często do wyrobu rzeźb i innych dzieł artystycznych. Naszyjniki z korali odgrywają bardzo ważną rolę w tradycji polskiej, a szczególnie w tradycji krakowskiej. Są nieodłączną ozdobę regionalnego stroju krakowskiego. Wyroby jubilerskie z koralami, podobnie jak perłowe wyroby biżuteryjne, noszone są na co dzień i od święta przez kobiety w różnym wieku.